مواد شوینده مناسب برای شستشوی پرده

 مواد شوینده مناسب برای شستشوی پرده

مواد شوینده مناسب برای شستشوی پرده ، با نزدیک شدن به آخر سال بسیاری از افراد به فکر خانه تکانی می افتند. برای این کار شروع به شستشو و تمیز کردن خانه و وسایل آن می کنند.

مواد شوینده مناسب برای شستشوی پرده :

یکی از مهم ترین وسایل در منزل پرده می باشد که نقش ویژه ای در دکوراسیون منزل دارند. زندگی در شهرهای بزرگ که آلودگی هوا در آنها زیاد است ، باعث می شود تا پرده ها زودتر کثیف شوند و نیاز به شستشو داشته باشند. اگر شما هم در شهری بزرگ زندگی می کنید، بهتر است شستشوی پرده ها را در فواصل زمانی کوتاه انجام دهید. این کار باعث می شود تا پرده های شما کدر نشوند. اگر چرک و کثیفی برای مدت زمان طولانی بر روی پرده بماند، به بافت آن نفوذ می کند. در این حالت تمیز کردن آن دشوارتر می شود. ضمن اینکه برای تمیز کردن آن باید زمان و هزینه بیشتری صرف شود. در کنار این مسائل، گرد و غباری که در روی پرده باقی می ماند، باعث ایجاد حساسیت در افراد به خصوص کودکان و سالمندان می شود. در مورد پرده های والان دار یا پرده های پلیسه دار فضایی وجود دارد که محل تجمع میکروب ها می شود. همچنین پرده های کثیف مانع از ورود نور کافی به منزل می شوند که این امر بر میزان روشنایی فضا تاثیر منفی می گذارد. برای اینکه شستشوی پرده در خشکشویی هزینه زیادی برای شما در پی نداشته باشد، می توانید پرده ها را در منزل بشویید. برای این کار می توانید از روش دستی یا لباسشویی استفاده نمایید. . بسیاری از افراد برای شستشوی پرده از پودر لباسشویی، پودر یا محلول صابونی، شوینده های طبیعی (سرکه، آب لیمو و جوش شیرین) استفاده می کنند. بسیاری از افراد برای شستشوی پرده از پودر لباسشویی، پودر یا محلول صابونی، شوینده های طبیعی (سرکه، آب لیمو و جوش شیرین) استفاده می کنند.

مواد شوینده مناسب برای شستشوی پرده :

در زمان شستشوی پرده از شوینده های مناسب استفاده کنید تا آسیبی به بافت و جنس پرده وارد نشود و پرده مدت زمان بیشتری سالم بماند. باید دقت کرد تا از شوینده هایی برای شستشوی پرده استفاده کرد که به الیاف پرده صدمه ای وارد نکنند. با توجه به اینکه جنس پرده ها متفاوت می باشند، باید از شوینده های مختلف در شستشوی پرده استفاده کرد. در زمان شستشو باید با توجه به برچسب روی شوینده از غلظت مناسبی از آن استفاده کرد.

شوینده های مورد استفاده در خشکشویی :

– حلال پروکلرواتیلن : این حلال از آب سنگین تر است و مقدار استفاده از آن به اندازه مخزن دستگاه شستشو بستگی دارد. استفاده از این حلال در شستشوی پرده باعث تمیزی آن می شود و از تغییر رنگ پرده جلوگیری می کند. این حلال در طی شستشو بخار می شود. بخار آن ، لکه های موجود در روی پرده را از بین می برد. این بخار به سرعت تبخیر می شود و باعث خشک شدن پرده می گردد.
-ماده سکاپور : این ماده را در خشکشویی با حلال پروکلرواتیلن مخلوط می کنند و آن را در مخزن مواد شوینده دستگاه می ریزند. لکه های مختلفی که در روی پرده وجود دارد، به وسیله این مخلوط از بین می روند.
استفاده از پرده ها در مکان های مختلف باعث می شود تا انواع لکه مانند لکه های چربی و روغن، دوده و … بر روی آن ایجاد شود. مخلوط ماده سکاپور و حلال پروکلرواتیلن باعث نابودی این نوع لکه ها می شود. مقدار استفاده این مواد به وسیله کارشناسان در خشکشویی مشخص می شود. بنابراین بهتر است برای شستشوی پرده در منزل از این مخلوط استفاده نکنید.
– محلول تتراکلرواتن : در بسیاری از منازل از پرده های سفید استفاده می شود. شستشوی این پرده ها یکی از دغدغه های اصلی خانم خانه می باشد. حساسیت بالای شستشوی پرده های سفید و لکه بری آنها باعث شده تا بسیاری از افراد ترجیح دهند که این کار را به خشکشویی بسپارند. کارشناسان خشکشویی برای این کار از محلول تتراکلرواتن به همراه اکسید کربن استفاده می کنند. زیرا این محلول غیر سمی و غیرقابل اشتعال است. محلول تتراکلرواتن لکه گلیسیرین و چربی های مواد غذایی را به خوبی برطرف می کند.
-حلال های غیرقطبی : مراحل شستشوی پرده در خشکشویی به صورت خشک صورت می گیرد و در طی این مراحل از آب استفاده نمی شود. چرا که آب یک ماده شوینده حلال قطبی است و در زمان شستشو مدل، رنگ ، بافت و جنس پارچه را تغییر می دهد. بنابراین توصیه می شود تا از حلال های غیر قطبی برای شستشوی پرده استفاده شود. حلال های غیر قطبی برای شستشوی پرده های سفید به کار می روند.
– محلول نفت : یکی از شوینده های مورد استفاده در خشکشویی می باشد. اما به دلیل آتش زا بودن در استفاده از آن باید دقت زیادی کرد. در برخی از خشکشویی ها برای از بین بردن لکه ها و شستشوی پرده ها از ترکیب نفت و تتراکلرید کربن استفاده می کنند. مقدار استفاده از این ترکیب با توجه به نظر کارشناسان در خشکشویی تعیین می گردد.

شوینده های طبیعی برای شستشوی پرده :

– جوش شیرین، آبلیمو و سرکه : شستشوی پرده های توری که جنس آنها بسیار ظریف و نازک است، نیاز به دقت زیادی دارد. در زمان شستشوی این پرده ها می توانید درون تشت آب مقداری سرکه سفید بریزید و پرده را درآن خیس کنید. در صورتی که بوی سرکه شما را اذیت می کند، مقداری آبلیمو به ظرف اضافه کنید. برای اینکه پرده های درخشان تری داشته باشید، مقداری جوش شیرین هم به آب اضافه کنید. اجازه دهید تا پرده به مدت یک ساعت خیس بخورد. در این مدت لکه های موجود در روی پرده از بین می روند و پرده ضد عفونی می گردد. در انتها پرده را آویزان می کنند تا خشک شود.
بعد از اینکه پرده های آهاردار چندین بار شسته شدند، آهار خود را از دست می دهند. برای رفع این مشکل این پرده ها را در آب و نشاسته خیس کنید و بعد پرده را بشویید.
با توجه به اینکه سرکه به پارچه های کتان آسیب وارد می کند، دقت کنید در زمان شستشوی پرده کتان از سرکه استفاده نکنید.
– برای از بین بردن سیاهی و آلودگی پرده می توانید از نفت کمک بگیرید. در زمانی که پرده را خیس می کنید، مقداری نفت به آن اضافه کنید. البته از آنجایی که نفت یک ماده قابل اشتعال است، این کار خطرناک می باشد. اگر قصد دارید از این روش استفاده کنید، اصول امنیتی را رعایت نمایید.

چند نکته :

-توصیه می شود که شستن پرده های مخمل را به خشکشویی بسپارید. اما اگر تمایل دارید تا در منزل
این کار را انجام دهید، می توانید از این روش استفاده کنید. برای شستشوی پرده های مخمل ، در ابتدا گرد و خاک آن را به وسیله جاروبرقی برطرف نمایید و بعد برای برطرف کردن لکه ها از صابون استفاده نمایید. صابون را مرطوب کرده و بر روی پارچه نخی تمیزی بمالید. سپس پارچه را روی لکه بکشید و در انتها با آب ولرم آن را بشویید. استفاده از آب ولرم باعث می شود تا پرزهای پارچه مخمل از بین نرود.
– برای شستشوی پرده های ابریشمی و پشمی از آب سرد و مایع پاک کننده استفاده کنید و این کار را با دست انجام دهید.
– برای اینکه پرده های شما سفید تر شوند، می توانید از مایع سفید کننده استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که این مواد به مرور به بافت پرده آسیب وارد می کند.

 

 

 

 

mardani

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *