طرز استفاده از شامپو فرش برای مبل

 طرز استفاده از شامپو فرش برای مبل

طرز استفاده از شامپو فرش برای مبل ، امروزه بسیاری از افراد در دکوراسیون داخلی منزل خود از انواع مبلمان استفاده می کنند. در واقع مبلمان به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از دکور منزل محسوب می شوند.

طرز استفاده از شامپو فرش برای مبل :

در گذر زمان ممکن است مبلمان کثیف شوند. برای برطرف کردن آلودگی های موجود در روی مبلمان می توانید از شامپوفرش های موجود در بازار کمک بگیرید. برای تمیز کردن فرش، موکت و مبلمان خود می توانید از یک شامپو فرش استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که در ترکیب شامپوفرش شما مقدارکمی مواد شیمیایی وجود داشته باشد. چرا که وجود مواد شیمیایی زیاد در شامپو فرش باعث آسیب به مبلمان ، فرش و موکت شما می شود. استفاده از یک شامپو فرش برای فرش، موکت و مبلمان در منزل باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.
شامپو فرش ها ترکیباتی مطمئن و کارا هستند که برای تمیز کردن فرش از آنها استفاده می شود. برندهای معتبر شامپو فرش را می توان برای تمیز کردن مبلمان ، فرش و موکت به کار برد. برخی از افراد تصور می کنند که برای تمیز کردن فرش و مبلمان خود می توانند از هر ماده ی شوینده ای استفاده کنند. به همین دلیل از شوینده های مختلف مانند صابون حمام، پودر لباسشویی، مایع ظرفشویی و … برای تمیز کردن مبل، فرش و موکت استفاده می کنند. باید گفت که این کار اشتباه است.
امروزه برای تمیز کردن فرش و مبلمان از شامپو فرش هایی با فرمولاسیون اختصاصی استفاده می کنند. بهتر است شامپو فرش را از برندهای معروف خریداری کنید. حتما شما هم با این گفته موافق هستید که هزینه کردن برای خرید یک شامپو فرش معتبر بهتر از هزینه کردن برای خرید یک دست مبلمان جدید می باشد. ازآن جایی که در حال حاضر هزینه خرید مبلمان سرسام آور است ، تهیه یک شامپوفرش مناسب مقرون به صرفه خواهد بود. ضمن اینکه می توانید از شامپو فرش برای تمیز کردن فرش، موکت و مبلمان استفاده نمایید.

کارهایی که قبل از استفاده از شوینده ها ، باید انجام داد :

– قبل از اینکه شروع به شستن مبل کنید، ابتدا با کمک جاروبرقی سطح مبل را تمیز کنید.

– در مرحله بعد برای برطرف کردن گرد و خاک از برس های مخصوص کمک بگیرید. برس را خیلی محکم بر روی پارچه مبل نکشید. این کار ممکن است باعث پاره شدن پارچه مبل شود.


– در نهایت موها و کرک ها را به وسیله غلتک های مخصوص این کار برطرف نمایید. اگر در منزل از حیوانات خانگی مانند سگ و گربه مراقبت می کنید، جمع کردن پرزها و موها را با دقت بیشتری انجام دهید.


بعد از برطرف کردن این موارد می توانید به راحتی اقدام به شستن مبل خود کنید. دقت داشته باشید که در زمان استفاده از هر نوع شوینده ای حتما از دستکش استفاده نمایید.

شستشوی مبل پارچه ای با شامپو فرش :

قبل از شستشوی مبل با شامپو فرش ، محلول را بر روی قسمت کوچکی از مبل امتحان کنید تا مطمئن شوید پارچه مبل رنگ نمی دهد.
– یک لگن بزرگ لباسشویی لازم است.
– داخل لگن را تا نیمه آب ولرم بریزید.
– مقدار مناسبی از شامپوفرش را داخل آب بریزید. برای این کار برچسب روی شامپو فرش را مطالعه کنید و از درب شامپوفرش برای پیمانه کردن استفاده کنید.
– بعد از ریختن شامپوفرش داخل آب ، با دست خود آنقدر مخلوط را به هم بزنید تا به خوبی کف کند.
– در نهایت از کف تولید شده برای شستن مبل پارچه ای استفاده نمایید.
بعد از شامپو زدن می توانید از یک بخارشور استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که میزان و شدت بخار را تنظیم کنید. بخار تولید شده به داخل درزها نفوذ می کند و باعث تمیز شدن آنها می شود.
برای تمیز کردن قسمت های چوبی مبلمان از یک پارچه خشک یا پارافین استفاده نمایید. دقت کنید که پارافین با پارچه مبل تماس پیدا نکند.

 

تمیز کردن مبلمان چرمی :

بهترین راه برای تمیز کردن این نوع مبلمان این است که به طور مرتب آنها را گردگیری کنید و سطح مبل را با استفاده از واکس های مخصوص چرم پاک کنید.
در زمان تمیز کردن مبلمان چرم به نکات زیر توجه کنید.
– برای تمیز کردن مبلمان چرم از پاک کننده های شیمیایی استفاده نکنید. این کار باعث می شود تا مبلمان چرم شما از بین بروند.
– برای تمیز کردن مبل های چرم از آب زیاد، حلال های مختلف، صابون و … استفاده نکنید. یکی از روش های اشتباه و رایج استفاده از آب و صابون برای تمیز کردن این نوع مبل است که به مرور باعث ایجاد ترک و شکستگی می شود.
– در زمان چیدمان منزل دقت کنید تا مبلمان چرم را در مجاورت منابع گرمایی مانند رادیاتور و شومینه قرار ندهید. گرمای زیاد باعث می شود تا مبل چرم شما خشک و شکننده شود. در ضمن بهتر است مبل های چرم را نزدیک پنجره های بزرگ قرار ندهید. این کار باعث می شود تا مبل شما تحت تاثیر شرایط محیطی ( نور، رطوبت و… ) آسیب ببیند.
در زمان شستن مبلمانی که در ساختمان آن از چرم و پارچه استفاده شده است، باید دقت بیشتری کرد. برای این منظورهر قسمت را به صورت جداگانه باید شست وشو داد.

چند نکته ساده و کاربردی :

– برای تمیز کردن قسمت های چوبی مبلمان خود می توانید از گلیسیرین استفاده کنید. گلیسیرین علاوه بر اینکه باعث تمیزی قسمت های چوبی مبل می شود، یک لایه محافظ را نیز به وجود می آورد.
– اگر اثر سوختگی یا زردی سیگار بر روی مبل ایجاد شد، می توانید با استفاده از یک حبه قند آن را ازبین ببرید. این کار به راحتی امکان پذیر است . مالیدن قند باعث می شود تا لکه از بین برود.
– لکه چربی را می توانید با استفاده از محلول نمک و الکل از بین ببرید. برای این کار مقدار کمی از محلول را به کار ببرید.
برای مبل هایی که از پارچه ابریشمی تشکیل شده اند، از یک برگه کاغذ خشک کن استفاده کنید. برگه را روی قسمت لکه قرار داده و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه از بین برود.
– برای از بین بردن لکه جوهر می توانید ابتدا لکه را خیس کنید و کمی نمک بر روی آن بریزید. در نهایت با کمک یک پنبه لکه را پاک کنید.

 

mardani

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *