شستشوی پرده

 شستشوی پرده

شستشوی پرده ، یکی از مهم ترین اجزای دکوراسیون داخلی منزل ، پرده می باشد. استفاده از پرده زیبا و مناسب باعث ایجاد فضایی شیک و دلنشین در منزل می شود.

شستشوی پرده :

انواع پرده ها در قسمت های مختلف فضای منزل دیده می شوند. پرده علاوه بر زیبایی نقش محافظت دارد. ضمن اینکه باعث تنظیم نور در فضای داخل منزل می شود. پرده ها در گذر زمان کثیف می شوند و نیاز به شست و شو دارند. در زمان شست و شوی پرده باید به نکاتی دقت کرد تا موادی که به کار می برید یا روش شست و شوی پرده به بافت و شکل آن آسیب وارد نکند. اگر به طور منظم و در فواصل زمانی کوتاه پرده را بشویید، کیفیت آن حفظ می شود و پارچه آن کدر نمی شود. زندگی در شهرهای بزرگ باعث می شود تا پرده ها در اثر آلودگی های موجود در محیط سریعتر کثیف شوند. برای افرادی که در شهرهای پرجمعیت و بزرگ زندگی می کنند، شست و شوی پرده دارای اهمیت زیادی است. شستشوی پرده را در منزل به وسیله دست یا ماشین لباسشویی انجام می دهند.
در زمان شستشوی پرده در منزل به جنس آن دقت کنید. شستشوی برخی از پرده ها با مشکلاتی همراه می باشد. شستن پرده هایی از جنس ساتن، ابریشم ، مخمل و پرده هایی که مدل خاصی دارند، سخت است.
برای شستن پرده ها با جنس های مختلف از روش های متفاوتی استفاده می شود.

شستن پرده های حریر :

پرده های حریر را می توان به صورت دستی یا بوسیله ماشین لباسشویی شست. همان طور که می دانید پرده های حریر و تور بسیار نازک و سبک هستند. این پرده ها در زمان شستشو چروک نمی شوند. بسیاری از افراد معتقدند که شستشوی پرده های حریر و تور به وسیله دست بهترین روش شستشو برای آنهاست. در صورتی که برای شستن پرده حریر خود از لباسشویی استفاده می کنید و بعد از شستن آن ، پرده چروک می شود می توانید از پودر صابون به جای پودر لباسشویی استفاده نمایید.

شستشوی حلقه های میل پرده :

در صورتی که می خواهید حلقه های زنگ زده میل پرده خود را تمیز و براق کنید، می توانید آنها را در مخلوط سرکه و آب بجوشانید.

شستشوی پرده حریر به وسیله دست :

– یک لگن بزرگ را از آب سرد پر کنید و به آن مقداری مواد پاک کننده اضافه کنید.
-هر قسمت پرده را در یک لگن جداگانه بگذارید و برای ۱۰ دقیقه اجازه دهید تا کاملا خیس بخورند.
-بعد از گذشت ۱۰ دقیقه آب موجود در لگن پرده را بریزید و دوباره لگن را از آب سرد پر کنید.
– پرده ها را با دست تکان دهید تا آب آن خارج شود.
برای اینکه پرده های شما حالت نرمی خود را حفظ کنند، بهتر است از کمی نمک اپسوم در لگن استفاده کنید و پرده را در آن خیس کنید.
– در پایان کار پرده ها را از لگن خارج کنید و بگذارید تا آب آن خارج شود. دقت کنید که پرده ها را به حالت مرطوب آویزان کنید. این کار باعث می شود تا پرده ها صاف بمانند.


شستشوی پرده های مدرن زبرا :

– این پرده ها را می توانید از قسمت رول یا کرکره باز کنید.
– در یک ظرف مخلوطی از آب و مواد شوینده تهیه کنید.
– یک اسفنج نرم و تمیز را در داخل مخلوط فرو برده و با آن پرده را تمیز کنید. اگر اسفنج در دسترس ندارید، می توانید از یک فرچه ی نرم کمک بگیرید.
– پس از شستشو، پرده را در جایی آویزان کنید تا خشک شود.
اگر قصد دارید تا پرده زبرای خود را بدون باز کردن آن تمیز کنید، از شامپوفرش و یا بخارشور برای این کار استفاده کنید.
در زمان شستشوی این نوع پرده از فشار کم آب استفاده کنید و دقت کنید که شوینده ای که به کار می برید، از ترکیبات اسیدی یا آنزیم دار نباشد. برای شستشوی این پرده ها از سفید کننده استفاده نکنید. این کار باعث می شود تا پرده کدر شود. بهترین راه این است که به مقدار پودری که استفاده می کنید، جوش شیرین به کار ببرید.

 

شستشوی پرده نخی :

اگرپارچه نخی جدیدی خریداری کرده اید و قصد دارید با آن یک پرده بدوزید، برای اطمینان از اینکه موقع شستن آب نمی رود، ابتدا پارچه را در محلول آب و نمک قرار دهید. برای این کار یک قاشق سرخالی نمک را در یک لیتر آب مورد استفاده قرار دهید و به مدت یک الی دو روز درون این محلول خیس کنید. بعد از این مدت پارچه را آب کشی کنید و اتو بزنید. سپس پرده مورد نظر خود را با این پارچه بدوزید. این کار باعث تثبیت رنگ پرده هم می شود.

شستشوی پرده مخمل :

شستشوی انواع مختلف پرده های مخمل را بهتر است به خشک شویی بسپارید. نکته مهم در زمان شستشوی این پرده ها ثبات رنگ در آنهاست. برای این منظور یک پارچه نمدار را در قسمت کوچکی از پرده بکشید. اگر رنگی شد، شستشوی پرده را به خشکشویی بسپارید.
اگر پرده مخمل خود را شستید، هرگز برای خشک کردن آن از خشک کن لباسشویی استفاده نکنید. برای این کار بهتر است پرده را بر روی یک پارچه کتانی پهن کنید تا خشک شود.

شستشوی پرده اکریلیک :

این پرده ها خیلی زود چروک می شوند. برای همین توصیه می شود تا آنها را از محل نصب جدا نکنید و در همان حالت آویزان شستشو دهید.
در قسمت پشت پرده یک ملافه تمیز وصل کنید و زیر پرده چند حوله پهن کنید. مخلوطی از آب و پاک کننده را در ظرفی بریزید و بر روی پرده اسپری نمایید. بعد پرده را به وسیله یک دستمال سفید از جنس کتان پاک کنید. در انتهای کار ملافه و حوله ها را جمع کنید و صبر کنید تا پرده خشک شود.

شستن پرده در منزل :

 

 

 

mardani

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *