روش های تمیز کردن پنجره ها

 روش های تمیز کردن پنجره ها

روش های تمیز کردن پنجره ها، با نزدیک شدن به سال جدید، همه دست به کار شده و خانه تکانی می کنند. یکی از کارهای مهم در زمان خانه تکانی تمیز کردن شیشه ها است.

روش های تمیز کردن پنجره ها :

تمیز کردن شیشه ها باید در فواصل زمانی کوتاه انجام شود. برخی از افراد شخصا برای تمیز کردن شیشه ها اقدام می کنند و گروهی علاقمند هستند تا این کار را به افراد متخصص بسپارند. زندگی پر مشغله امروز باعث شده تا بسیاری از افراد فرصت کافی را برای این کار نداشته باشند. به همین دلیل ترجیح می دهند تا از خدمات شرکت های نظافتی کمک بگیرند.


بعضی از افراد هر هفته پنجره های منزل خود را تمیز می کنند و برخی دو بار در سال این کار را انجام می دهند. تعداد دفعات تمیز کردن شیشه ها به خود فرد بستگی دارد. البته بهترین زمان برای این کار روزهای پایانی زمستان یا اوایل پاییز می باشد. بهتر است تمیز کردن شیشه ها را در روزهای گرم و آفتابی انجام ندهید. در این حالت آب و مواد پاک کننده به سرعت روی شیشه خشک می شوند و باعث ایجاد لکه می گردند. توصیه می شود تا این کار را در روزهای ابری انجام دهید.
برخی از افراد برای اولین قدم در تمیز کردن شیشه ها، جرم موجود در روی آن را از بین می برند. برای این کار گرد و خاک و لکه ها را در ابتدا برطرف می کنند تا در زمان تمیز کردن شیشه ، بر روی آن پخش نشوند. ابتدا شیشه را به وسیله یک پارچه مناسب پاک می کنند. برای از بین بردن لکه های سخت از سرکه استفاده می کنند. برای این کار مقدار کمی سرکه را بر روی لکه اسپری می کنند و کمی فرصت می دهند تا لکه کاملا خیس شود. در انتها با اسفنج یا یک تکه پارچه لکه را پاک می کنند. به جای این کار می توان از شیشه پاک کن های قوی کمک گرفت. لکه های برجسته را به کمک کاردک یا تیغ برطرف می کنند. در صورتی که روی شیشه چسب چسبیده از حلال های مختلف مانند الکل صنعتی یا استون استفاده می کنند. این حلال ها را بر روی لکه می پاشند و به سرعت آن را پاک می کنند. زمانی که تصمیم گرفتید تا شیشه های پنجره را تمیز کنید، ابتدا یک پارچه بر روی زمین پهن کنید. این کار باعث می شود تا زمین خیس نشود. در ضمن برای محافظت از دیوارها می توانید بر روی آن پلاستیک بچسبانید.
برخی از افراد برای تمیز کردن شیشه ها از محلول آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی استفاده می کنند. در این روش یک اسفنج یا پارچه نرم را در محلول فرو برده و تمام قسمت های پنجره را تمیز می کنند. در انتها با استفاده از یک حوله تمیز، پنجره را خشک می کنند. این افراد برای تمیز کردن پنجره های خیلی کثیف ، مقداری سرکه و آمونیاک هم به محلول خود اضافه می کنند. بسیاری از مردم برای خشک کردن پنجره ها از روزنامه استفاده می کنند. این کار باعث می شود تا در روی شیشه لکه ایجاد نشود و شیشه ظاهری درخشان داشته باشد. گرد و خاک موجود در شیارها را به وسیله یک مسواک کهنه تمیز کنید.

نکات مهم در زمان تمیز کردن شیشه پنجره :

– بهتر است تمیز کردن شیشه ها را از بالا به پایین انجام دهید.
– برای تمیز کردن شیشه ها می توانید از ترکیب آب و سرکه یا ترکیب آب و مایع صابون استفاده نمایید. برای پاک کردن جرم روی شیشه، ۴ فنجان آب ولرم را با یک فنجان سرکه مخلوط کنید و آن را بر روی لکه اسپری نمایید. اگر دوست دارید شیشه پنجره شما براق تر شود، می توانید از ترکیب ۴/۱ فنجان سرکه سفید، ۲ فنجان آب و ۲/۱ قاشق چای خوری صابون مایع استفاده کنید. کمی از این محلول را بر روی شیشه پنجره بکشید و سپس شیشه را بشویید. برای خشک کردن شیشه هم از روزنامه استفاده کنید.

– برای تمیز کردن شیشه های دو جداره از پارچه های نخی و سفید نانو استفاده کنید. دستگاه بخارشو هم برای تمیز کردن این شیشه ها مناسب می باشد.
– در زمان تمیز کردن شیشه ها بهتر است آنها را از بیرون به صورت افقی و از داخل عمودی پاک کنید. این کار لکه های باقی مانده روی شیشه را به شما نشان می دهد.
– در زمان تمیز کردن شیشه ها آب و پارچه خود را عوض کنید. آلودگی موجود در آب و پارچه باعث کثیف شدن شیشه می شود. – قبل از تمیز کردن شیشه ها با استفاده از جاروبرقی گرد و خاک موجود در روی شیشه را برطرف کنید.
– برای تمیز کردن شیشه ها می توانید از لیمو استفاده کنید. عصاره آن را با یک قاشق چای خوری از مواد شوینده مایع ترکیب کنید و بر روی شیشه اسپری نمایید. در انتها به وسیله یک پارچه نرم آن را پاک کنید. در یک روش دیگر می توانید از ترکیب ۲ قاشق سوپ خوری نشاسته، ۲/۱ فنجان الکل، ۲/۱ فنجان سرکه سفید و ۴/۱ فنجان آب ولرم استفاده کنید. بعد از تهیه این محلول، آن را بر روی پنجره بمالید و به کمک یک اسفنج مرطوب آن را پاک کنید.
– در صورتی که بر روی شیشه ، اتیکت یا برچسب چسبیده می توانید به وسیله اسپری های مخصوص چسب آن را برطرف کنید.
– اگر برای تمیز کردن شیشه ازاسپری های پاک کننده استفاده می کنید، مقدار کمی از آن را روی شیشه اسپری کرده و با دستمال تمیز کنید. اگر مقدار زیادی روی شیشه بپاشید، در زمان پاک کردن لکه ایجاد می شود و تمیز کردن شیشه سخت تر می گردد.

 

mardani

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *