روش های تمیز کردن هود آشپزخانه

 روش های تمیز کردن هود آشپزخانه

روش های تمیز کردن هود آشپزخانه، امروزه در بسیاری از آشپزخانه ها از هود استفاده می شود. هود در آشپزخانه ، بخار غذا و کثیفی ها را جذب می کند و از این طریق نقش مهمی در تمیزی آشپزخانه دارد.

روش های تمیز کردن هود آشپزخانه :

در زمان تمیز کردن آشپزخانه باید هود را با دقت تمیز کرد. وقتی که هود تمیز باشد، وظیفه خود را به درستی انجام می دهد و فضای آشپزخانه را از وجود باکتری و میکروب پاک می کند. نتیجه تمیزی هود و محیط آشپزخانه، سلامتی افراد خانواده می باشد.
زمانی که متوجه شدید هود شما با بالاترین درجه کار می کند ولی میزان دود ، آلودگی و بخار در فضای آشپزخانه کم نمی شود، این نشان می دهد که هود شما دچار مشکل شده است. در این وضع احتمالا مجرای مخزن هوا در هود از چربی پر شده است. البته این حالت زمانی که مجرای مخزن پوسیده شده باشد هم اتفاق می افتد. ممکن است موتور هود آسیب دیده باشد. اگر از زمان خرید هود مدت زیادی گذشته یا به دفعات زیاد از آن استفاده شده باشد، موتور آن فرسوده می شود و به درستی کار نمی کند. اگر فیلترهوای هود کثیف باشد و منافذ آن را چربی گرفته باشد، باید آن را تعویض کرد.
اگر در زمانی که هود روشن است ، صدای موتور آن زیاد باشد و صداهای عجیبی از هود به گوش برسد، باید هود را تمیز کرد. در این حالت ممکن است موتور هود هم فرسوده شده باشد. بهترین راه برای حل مشکل این است که ابتدا هود را تمیز کرد. اگر صداها برطرف نشد، باید موتور هود را تعویض کرد.
گاهی اوقات دکمه ها و چراغ های هود کار نمی کنند. برای حل این مشکل از خدمات کارشناسان استفاده کنید.

چند نکته برای تمیز کردن هود آشپزخانه :

– برای تمیز کردن هود می توانید از محلول های گاز پاک کن استفاده نمایید. این محلول ها در دسترس همه افراد هستند و می توان آنها را از فروشگاه تهیه نمود. در زمان استفاده از این محلول ها حتما اطلاعات موجود در برچسب محصول را مطالعه نمایید.
– یک روش دیگر استفاده از پودر ماشین لباسشویی است. برخی از پودرهای ماشین دارای ترکیباتی هستند که به راحتی چربی ها را از بین می برند.
– ماده ای به نام تترا در بازار وجود دارد که برای پاک کردن شیشه و بدنه استیل هود به کار می رود. باید دقت داشت که برای هودهایی که بدنه پلاستیکی دارند، از این مواد استفاده نشود.
– در زمان تمیز کردن هود حتما از دستکش استفاده کنید و بعد از استفاده از پاک کننده های شیمیایی، با کمک یک اسکاچ نرم باقی مانده های مواد شیمیایی را از روی هود پاک کنید.
در زمان تمیز کردن هود به جنس آن دقت کنید. برای تمیز کردن هودهایی که از جنس پلاستیک یا وینیل هستند، می توان از تمیزکننده های همه منظوره استفاده کرد. هودهای آهنی را با ترکیبی از آب و صابون گرم می توان تمیز کرد. البته دقت کنید که قسمت آهنی هود باید ضد زنگ باشد. بهترین روش برای تمیز کردن هودهای مسی استفاده از پاک کننده های مسی می باشد.

تمیز کردن هود :

اگر دقت کنید متوجه می شوید که هود شما از دو قسمت تشکیل شده که شامل قسمت بیرونی و داخلی می شود.

 

تمیز کردن قسمت بیرونی هود :

برای تمیز کردن شیشه هود از محلول های پاک کننده استفاده نمایید. برچسب راهنمایی موجود بر روی اسپری را مطالعه کنید و بر طبق دستور آن مقداری از محلول را روی یک دستمال نرم و تمیز اسپری کنید. در انتها با کمک یک پارچه دیگر، قسمت بیرونی هود را خشک کنید.


تمیز کردن قسمت داخلی هود :

اگر لکه های چربی و آلودگی موجود در این قسمت هود زیاد است ، از بخار برای پاک کردن آن استفاده کنید. یک قابلمه را تا نیمه پر از آب کرده ، روی شعله بگذارید. کمی صبر کنید تا آب آن به جوش بیاید و با هود تماس پیدا کند. وقتی بخار با لکه های چربی برخورد می کند جرم ها را سریع از بین می برد. در این حالت، چربی ها سریعا مقاومت خود را از دست می دهند. برای تمیز کردن قسمت داخلی هود دقت داشته باشید که شعله های گاز سرد شده باشند تا بتوانید با خیال راحت روی آن ها خم شوید. بعد از خم شدن، محلول پاک کننده را داخل هود اسپری کنید و مشغول تمیز کردن شوید. برای این کار از محلول هایی استفاده کنید که با جنس هود سازگار باشند و آسیبی به آن وارد نکنند. اگر در هر مرحله از تمیز کردن هود از محلول های پاک کننده قوی استفاده می کنید حتما دستکش بپوشید و پنجره های منزل را باز کنید. در ادامه با یک دستمال اسفنجی نرم ، هود را تمیز کنید. در زمان استفاده از محلول های مختلف حتما اطلاعات روی برچسب آنها را مطالعه کنید تا روش استفاده را به درستی انجام دهید. برخی از محلول ها را بلافاصله بعد از اسپری کردن باید پاک کرد و در مورد برخی دیگر باید کمی صبر کرد تا محلول به اندازه کافی بر روی لکه اثر بگذارد.
اگر محلولی که برای تمیز کردن هود به کار برده اید باعث ایجاد لکه و بو شده است ، یک حوله را کمی مرطوب کنید و هود را با آن تمیز کنید. در غیر این صورت از یک دستمال یا حوله نرم برای خشک کردن هود استفاده کنید.
همیشه سعی کنید تا هود خود را با فاصله های زمانی کم تمیز کنید. این کار باعث می شود تا هود شما سالم مانده و مدت زمان زیادی عمر کند.

روش های تمیز کردن فیلتر هود :

باید دقت داشت که معمولا در هود دو نوع فیلتر الیافی و فلزی وجود دارد. جنس فیلترهای الیافی شبیه به پنبه مصنوعی می باشد و در اثر شستشو تغییرشکل می دهد. این تغییر باعث می شود تا فیلتر خاصیت خود را از دست بدهد. این فیلترها حتما باید تعویض شوند. فیلترهای مشبک فلزی را می توان با استفاده از پاک کننده ها تمیز کرد. اگر فیلتر هود شما از نوع ذغالی است ، قابل شستشو نیست و باید سالی یک بار آن را تعویض کرد. این فیلترها را زمانی تعویض کنید که فرسوده شده باشند و کارایی لازم را نداشته باشند. برخی از هودها ، هوای آشپزخانه را تصفیه می کنند یعنی آلودگی های موجود در فضای آشپزخانه را می گیرند و هوای پاک را تحویل می دهند. در این هودها نیازی نیست تا فیلتر زغالی تعویض شود.
– برای تمیز کردن فیلتر فلزی هود، باید آن را جدا کنید .
– در یک روش می توانید از خمیر جوش شیرین استفاده کنید. بعد از اینکه خمیر بر روی فیلتر فلزی خشک شد، آن را با کمک یک مسواک یا فرچه نرم از بدنه جدا کنید و فیلتر را با آب ولرم بشویید.
– بسیاری از افراد از محلول های گاز پاک کن برای تمیز کردن فیلتر فلزی هود استفاده می کنند. مقدار کمی از این محلول را بر روی آن اسپری می کنند و سپس با یک دستمال آن را پاک می کنند. در انتها فیلتر را به وسیله آب ولرم شستشو می دهند.
– دسته ای از افراد از مایع ظرفشویی برای تمیز کردن فیلتر فلزی هود کمک می گیرند. برای این کار مقداری مایع را بر روی اسکاچ می ریزند و فیلتر را با آن پاک می کنند. اگر از اسکاچ های زبر استفاده کنید ممکن است باعث ایجاد خش شوند. به همین دلیل بهتر است از اسفنج های نرم برای این کار استفاده کنید. بعد از اتمام کار، فیلتر را با آب ولرم بشویید.

فیلتر زغالی :

فیلتر الیافی :

فیلتر فلزی :

پاک کننده های طبیعی هود :

– جوش شیرین : معمولا در تمام آشپزخانه ها جوش شیرین وجود دارد. یک انتخاب مناسب برای از بین بردن چربی های موجود در هود می باشد. جوش شیرین را به صورت محلول یا خمیر به کار می برند. در این روش مقداری جوش شیرین را در آب حل می کنند. این محلول را بر روی هود اسپری می کنند یا به طور مستقیم بر روی هود به کار می برند و با یک اسفنج یا پارچه نرم آن را پاک می کنند.
– سرکه : سرکه به عنوان یک پاک کننده قوی برای از بین بردن چربی ها به شمار می رود. در یک ظرف آب و سرکه را با نسبت های مساوی مخلوط کرده و بر روی هود اسپری کنید. مدتی فرصت دهید تا بر روی هود باقی بماند. سرکه چربی ها را در خود حل می کند و باعث تمیز شدن هود می گردد. بعد از اینکه محلول اثر کرد با کمک یک دستمال مرطوب کثیفی های سطحی را از بین ببرید. در مرحله بعد از یک دستمال میکروفایبر برای برطرف کردن لکه های چربی استفاده کنید.


 

mardani

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *