ام دی اف چیست ؟

 ام دی اف چیست ؟

ام دی اف چیست ، ام دی اف نوعی ورقه است که از چوب ساخته شده است. در تمام صنایعی که با چوب سروکار دارند، از آن استفاده می شود. ام دی اف در ساخت مبلمان ، کابینت ، کمد و… به کار می رود.

ام دی اف چیست ؟

کلمه MDF خلاصه شده عبارت “Medium Density Fiberboard” به معنی تخته فیبر با دانسیته متوسط می باشد. در ساخت تخته فیبرها از گرما و فشار استفاده می شود.

دسته بندی تخته فیبرها بر اساس دانسیته :

تخته فیبرها بر اساس دانسیته خود، به سه دسته تقسیم می شوند.

۱- تخته فیبر با دانسیته بالا :

تخته فیبرها با دانسیته بالا با عنوان تخته چوب متراکم (HDF) یا “high density fiberboard” شناخته می شوند. در ساخت این تخته فیبرها از گرما و فشار زیادی استفاده می شود و دارای مقاومت بالایی هستند.

۲- تخته فیبر با دانسیته متوسط :

تخته فیبرها با دانسیته متوسط (MDF) با عنوان “Medium Density Fiberboard” شناخته می شوند. تراکم چوب ها در MDF کمتر از HDF می باشد. میزان گرما و فشار وارد شده به این دسته نسبت به دسته اول کمتر می باشد.

۳- تخته فیبر با دانسیته پایین :

در ساخت این تخته فیبرها از خرده های چوب استفاده می شود و از آن ها با عنوان “particle board” نام برده می شود. ما آن را با نام نئوپان می شناسیم. در ساخت آن ها از ذرات کوچکتر چوب استفاده شده و به همین دلیل دارای مقاومت کمتری نسبت به دو گروه قبل می باشند.

انواع روکش به کار رفته درMDF :

به طور کلی روکش ها به دو نوع طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. نوع طبیعی از جنس چوب بوده و قیمت بالایی دارند. در این نوع روکش ورق های نازک چوب تحت حرارت بالایی قرار می گیرند. این نوع روکش از نظر دوام و ماندگاری دارای ضعف هایی می باشد. نوع مصنوعی شامل روکش ملامینه، لترون، ممبران و… می باشد.
ورق های ام دی اف بر حسب خواست کارفرما به دو صورت ساده و همراه با روکش عرضه می شوند.

انواع روکش های ام دی اف :

ام دی اف ملامینه :

ام دی اف ملامینه، از ورق های ام دی اف آغشته به رزین و تحت فشار بالا ساخته شده اند. روکش ملامینه نسبت به سایر روکش ها دارای قیمت کمتری می باشد. از ورود رطوبت جلوگیری می کند و دارای تنوع در طرح و رنگ می باشد.


ام دی اف لترون :

ام دی اف لترون ترکیبی از خرده چوب هاست. معمولا روکشی بر روی آن وجود ندارد. به دلیل ناهمواری های سطح آن ، بهتر است قبل از اینکه وارد مراحل ساخت شود، تحت سمباده کشی قرار بگیرد. بعد از این مرحله ، می توان بر روی آن از روکش استفاده کرد. گاهی اوقات از روکش های کاغذی و ارزان بر روی آن استفاده می شود.

ام دی اف با روکش ممبران :

ممبران، یک نوع لایه اضافی است که بر روی انواع چوب کشیده می شود. وقتی که ورق ام دی اف با یک لایه PVC پوشش داده شد و تحت فشار و حرارت بالا قرار گرفت ، ممبران تولید می شود. از این نوع ورق ها بیشتر در ساخت درب کابینت استفاده می شود.

ام دی اف با روکش لمینت (HPL) :

جزو پرکاربردترین صفحه های رو کابینتی می باشد. وجود تنوع در طرح و رنگ این نوع ورق باعث شده طرفداران زیادی داشته باشد. این نوع ام دی اف دارای خصوصیت ضد باکتری می باشند و به دلیل مقاومت بالایی که دارند ، در ساخت کابینت های آشپزخانه به کار می روند.

ام دی اف با روکش ترموپلاستیک :

در ساخت این نوع روکش ، ترکییی از چوب و پلاستیک به کار رفته است. مزیت این نوع روکش در مقاومت بالای آن ها در برابر گرما و مواد شیمیایی می باشد. این روکش ها ضد آب بوده و دارای خاصیت ضد باکتری نیز می باشند.

کاربرد MDF در منزل :

از ام دی اف در ساخت کابینت آشپزخانه، انواع میز مانند میز ناهارخوری، میز تحریر، سرویس خواب و وسایل مربوط به آن مانند میز آرایش، میز پاتختی و.. استفاده می شود.

مزایا و معایب استفاده از MDF :

– قیمت ام دی اف پایین تر از چوب بوده از این جهت استفاده از ام دی اف مقرون به صرفه تر می باشد.
– از آن جایی که ورق های ام دی اف همراه با روکش به کار می روند، می توان آن ها را در رنگ ها و اشکال مختلف طراحی نمود.
– از خرده چوب ها در ساخت ام دی اف استفاده می شود. بنابراین در حفظ محیط زیست تاثیر دارد.
– استفاده از رنگ های شیمیایی در ورق های ام دی اف باعث می شود حشراتی مانند موریانه نتوانند به آن خسارت وارد کنند.

 

قیمت ام دی اف :

ورق های ام دی اف که دارای خصوصیات ضد آب و ضد سایش باشند و در برابر عوامل محیطی مانند گرما و اشعه فرابنفش مقاوم باشند ، قیمت بالاتری دارند.

 

رنگ ام دی اف :

ورق های ام دی اف به رنگ سفید یا رنگی عرضه می شوند. نوع سفید آن ارزان تر می باشند.
از انواع رنگ های آن به چند نمونه اشاره می کنیم.
رنگ طرح چوب
رنگ قهوه ای یا شکلاتی
رنگ کرم یا شیری
رنگ مشکی
رنگ نسکافه ای
رنگ طوسی یا خاکستری
رنگ سفید هایگلاس


منبع : https://www.alibaba.com/showroom/colored-mdf.html

 

 

 

 

mardani

مطلب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *